Niektóre osoby zrobią wiele, aby tylko pozbyć się zbędnych kilogramów. Zdecydują się stosować obojętnie jaką dietę, jeśli tylko obiecuje spadek wagi, najlepiej w błyskawicznym tempie. Zazwyczaj jednak przeprowadzanie tego rodzaju kuracji odchudzających kończy się problemami zdrowotnymi.
Znaczną utratę kilogramów w dosyć krótkim czasie obiecuje dieta Dukana. Nazywana bywa też wysokobiałkową, ze względu na to, że zakłada spożywanie dużych ilości białka przy jednoczesnym ograniczaniu węglowodanów. Dieta składa się z czterech faz: uderzeniowej, naprzemiennej, utrwalającej i stabilizującej. Charakterystyczne dla niej jest to, że dostarcza małą ilość kalorii, dzięki czemu osoby ją stosujące tak szybko chudną. Nie trzeba jednak liczyć kalorii, ani zwracać uwagi na ilość spożywanych produktów, jeśli są one dozwolone na poszczególnych etapach diety. Bardzo ważne jest pamiętanie o piciu wody, co stanowi konieczność przy jedzeniu dużych ilości białka.
Odżywianie się zgodnie z zaleceniami diety wysokobiałkowej może prowadzić do zniechęcenia. Jest to dieta w dużym stopniu jednostronna, oparta głównie na produktach białkowych. Wtedy łatwo o jej przerwanie i powrót do starych nawyków żywieniowych.